Izšla je nova številka revije Ekstravaganca
13. januar, 2025
Na društvu smo izdali novo izdajo revije Ekstravaganca. Vabljeni k branju!
14. december, 2020
Naša sodelavka Alenka Gajšt se je 9. in 10. decembra 2020 udeležila predstavitev v sklopu projekta EUni4all Network, katerega cilji so izboljšanje pogojev študija za študente invalide. Prvi dan je bilo govora o možnostih vključevanja študentov invalidov v različne projekte mobilnosti – od študija, prakse in neformalnega izobraževanja v tujini, drugi dan pa so partnerji projekta predstavili Vodnik po standardih za inkluzijo študentov invalidov.
Program Erasmus+ si v zadnjih letih močno prizadeva za zagotavljanje enakopravnih pogojev vključevanja ranljivejših skupin v vse svoje programe in v ta namen zagotavlja dodatno finančno podporo. Tako predavatelji kot udeleženci dogodka pa ugotavljamo, da se kljub napredku na tem področju, študenti s posebnimi potrebami še vedno soočajo z nekaterimi ovirami in da nekatere niso vezane le na program Erasmus+, pač pa tudi na fizično in družbeno okolje, pravice in predpise ter sam odnos do invalidov tako v domačem okolju kot v okolju kamor se je študent namenil.
Med najpogostejšimi ovirami, ki so jih predstavili tako študenti invalidi, kot izvajalci projektov mobilnosti na različnih univerzah so:
Študenti so v svojih predstavitvah izpostavili, da so bili sami zelo angažirani in aktivni, navezovali so stike z gostiteljsko organizacijo in resnično preučili svoje potrebe ter možnosti zagotavljanja dodatne podpore. Veseli in hvaležni so za izkušnjo, saj so z njo veliko pridobili tako na študijskem, poklicnem kot osebnostnem nivoju. Nekateri med njimi že snujejo načrte za nove dogodivščine v tujini.
Če tudi ti razmišljaš o opravljanju študija ali študijske prakse v tujini, pa se še ne moreš odločiti, smo na voljo za dodatne informacije, pomoč pri urejanju dodatne finančne podpore za posebne potrebe in urejanju dodane podpore v državi gostiteljici. Pišeš nam lahko na info@dsis-drustvo.si.
Prav tako vse pozivamo, da svoje izkušnje o načrtovanju ali izvedbi projektov mobilnosti delite z nami, saj bomo lahko tako bolje zastopali vaše interese in potrebe ter tako pripomogli k izboljšanju na tem področju.
Drugi dan so partnerji projekta predstavili Vodnik po standardih za inkluzijo študentov invalidov. Vodnik je dostopen v angleškem in španskem jeziku na spletni strani projekta. Namenjen je univerzam, da s pomočjo spletnega vprašalnika in vodnika ocenijo stopnjo inkluzivnosti svoje institucije in načrtujejo izboljšave na tem področju.
Vodnik zajema področja kot so vpis in sprejem na visokošolski študij, fizična in komunikacijska dostopnost, dostopnost študijskega procesa in praktičnega usposabljanja, možnost vključevanja v programe mobilnosti, področje raziskovanja in zaposlovanja ter predpise in postopke v zvezi s študenti invalidi.