Podpora gluhim in naglušnim študentom
Pravico do tolmača za slovenski znakovni jezik gluha oseba pridobi tako, da na Centu za socialno delo vloži prošnjo za pridobitev pravice do tolmača. Obrazci so na voljo na Centrih za socialno delo ali na regionalnih društvih gluhih in naglušnih. Strokovna komisija, ki deluje na Centru za socialno delo povabi prosilca na razgovor, kjer se preveri njegovo poznavanje znakovnega jezika. Na podlagi priložene dokumentacije in opravljenega razgovora strokovna komisija izda odločbo. Na podlagi odločbe prejme gluha oseba izkaznico (identifikacijska kartica, s katero gluha oseba dokazuje pravico do uporabe slovenskega znakovnega jezika) in pripadajoče število vavčerjev.
Po Zakonu o uporabi slovenskega znakovnega jezika imajo gluhi in naglušni študentje pravico do dodatnih ur tolmača znakovnega jezika zaradi dodatnih potreb, povezanih z izobraževanjem; tako imajo namesto 30 ur pravico do 100 ur tolmačenja letno.
Teh 100 ur je namenjenih za študentovo osebno uporabo, ki se nanaša na njegov študij (npr. skupinsko delo z drugimi študenti za pripravo seminarske naloge, izvajanje raziskave za seminarsko nalogo, itd.), niso pa namenjene za obiskovanje vaj in predavanj.
Isti zakon namreč v 11. in 12. členu opredeljuje tudi pravico do tolmača znakovnega jezika oz. drugega ustreznega načina sporazumevanja v javnih službah in tudi v vseh drugih življenjskih situacijah, v katerih gluhota pomeni oviro pri zadovoljevanju potreb. Na podlagi teh določb bi morale vse tiste fakultete, ki so javni zavodi oz. so pridobile koncesijo, za gluhe študente, na njihovo prošnjo, zagotoviti tolmača znakovnega jezika oz. drug ustrezen način sporazumevanja na vajah in predavanjih in drugih obveznih oblikah opravljanja študijskih obveznosti.
Zaradi zelo visokih stroškov se izvajanje te pravice zapleta. Leta 2011 je zato ministrstvo pristojno za visoko šolstvo, na vse javne in koncesionirane visokošolske zavode poslalo dopis, da morajo zagotoviti tolmačenje na prošnjo gluhega študenta, sredstva pa naj zagotovijo znotraj sredstev za študijsko dejavnost.
Pravilniki Univerze v Ljubljani, Univerze v Mariboru in Univerze na Primorskem omogočajo študentom s statusom študenta s posebnimi potrebami prisotnost tolmača za znakovni jezik na predavanjih in vajah ter pri opravljanju izpita.